Menu

Anneler Gününde adrese teslim hizmetimiz vardır.

Hizmet ve Teslimat Şartları

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Tüm kullanıcılar üyelik işlemlerini gerçekleştirdikleri anda şatış sözleşmesini okuduklarını ve onayladıklarını kabul etmiş sayılırlar.


Satış Sözleşmesi

www.cicekci-dukkani.com ile Müşteri arasındaki Sanal Ortamda Satış Sözleşmesidir.

MADDE 1 – KONU

İş bu sözleşmenin konusu, SATICI’nın, ALICI’ya satışını yaptığı, nitelikleri satış sitesinin sepet sayfasında görülen ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik ve ilgili diğer yasal hükümler uyarınca tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir.

MADDE 2 – SÖZLEŞME’NİN KURULMASI

2.1 ALICI SÖZLEŞME’Yİ OKUDUGUNU, ANLADIGINI, HAKLARININ VE YÜKÜMLÜLÜKLERININ BİLİNCİNDE OLDUĞUNU KABUL EDER.

2.2 SATICI VE ALICI, SÖZLEŞME İLE KARARLAŞTIRILAN EDİMLER ARASINDA HİÇBİR ORANSIZLIK BULUNMADIĞINI VE KARŞILIKLI EDİMLERIN İŞİN NiTELİĞİNE UYGUN OLDUĞUNU, SÖZLEŞME KONUSUNA GİREN İŞLEMLER KAPSAMINDA HERHANGİ BİR TECRÜBESİZLİKLERİNİN BULUNMADIĞINI KABUL EDERLER.

2.3 ALICI, SÖZLEŞME KAPSAMINDA YER ALAN İŞLEMLERİN KENDİ MENFAATİNE UYGUN OLDUĞU KONUSUNDA TAM BİR KANAATE VARDIĞINI VE TÜM ŞARTLARA KENDİ ÖZGÜR İRADESI İLE, HİÇBİR GÜÇLÜK VEYA SIKINTI IÇINDE OLMADAN, DÜŞÜNEREK, İSTEYEREK VE BİLEREK UYACAĞINI KABUL EDER.

2.4 SATICI VE ALICI, SÖZLEŞMENİN HÜKÜMLERİNİN HAKSIZ ŞART SAYILABİLECEK BİR ÖZELLİK TAŞIMADIĞINI, MENFAATLER DENGESİ BAKIMINDAN BİR HAKSIZLIK OLMADIĞINI KABUL EDER.

2.5 İŞ BU SÖZLEŞME, EKLERİ VE cicekci-dukkani.com ÜZERİNDEN YAPILAN İŞLEMLER KAPSAMINDA TEDARİK EDİLEN BİLGİLER VE ELEKTRONİK VASITALARLA ONAYLANAN KONULAR KAMPANYALI SATIŞLARA İLİŞKİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’İN 6. MADDESI’NİN GEREKLİLİKLERİNE KARŞILIK GELMEKTEDİR.

2.6 İŞ BU SÖZLEŞME HÜKÜMLERI TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERINDEKI HAKSIZ ŞARTLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ UYARINCA HERHANGİ BİR HAKSIZ ŞART İÇERMEMEKTEDİR. HÜKÜMLER DÜRÜSTLÜK VE İYİ NİYET KURALINA AYKIRILIK TEŞKİL ETMEMEKTE OLUP TÜKETİCİNİN KORUNMASI MEVZUATINA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

2.7 İŞ BU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ 6098 SAYILI YENİ BORÇLAR KANUNU HÜKÜMLERİ DE DIKKATE ALINARAK HAZIRLANMIŞTIR. YENI BORÇLAR KANUNU’NUN 21. MADDESINDE ÖNGÖRÜLEN BAĞLAYICILIK VE İÇERİK DENETİMİ ALICI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİNDEN HİÇBİRİ İŞBU SÖZLEŞME’NİN NİTELİĞİNE VE İŞİN ÖZELLİĞİNE YABANCI (ŞAŞIRTICI ŞARTLAR) NİTELİK TAŞIMAZ. İŞ BU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ AÇIK VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ OLUP BİRDEN ÇOK ANLAMI İFADE ETMEMEKTEDİR.

MADDE 3 – SATICI BİLGİLERİ

Ünvanı: Ayşe Akbulut – Çiçekçi Dükkanı

Adresi: Yeşilbahçe mah. Metin KAsapoğlu cad. 45/A Muratpaşa / Antalya

Telefon: 0 242 322 71 72 E-posta: info@cicekci-dukkani.com

 

MADDE 4 – ALICI(TÜKETİCİ) BİLGİLERİ

Online alışveriş işlemi sırasında alıcı/fatura edilecek kişi olarak bilgileri girilen şahıs

MADDE 5 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN BİLGİLERİ

Malın / Ürünün / Hizmetin türü, miktarı, marka/modeli, rengi adedi, satiş bedeli, ödeme şekli satış sitesinde belirtildiği gibidir.

MADDE 6 – GENEL HÜKÜMLER

6.1 ALICI, Madde 5’te belirtilen sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme sekli ile teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

6.2 Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi asmamak kosulu ile her bir ürün için ALICI’nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. Bu süre tüketiciye yazılı olarak bildirilmek koşuluyla en fazla 10 gün uzatılabilir.

6.3 Sözleşme konusu ürün, ALICI’dan baska bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden veya belirtilen adreste bulunamamasından SATICI sorumlu tutulamaz.

6.4 SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun olarak teslim edilmesinden sorumludur. Haklı bir sebebe dayanmak şartıyla SATICI, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan, SATICI’ya eşit kalite ve fiyatta mal veya hizmet tedarik edebilir.

6.5 Sözleşme konusu ürünün teslimatı için iş bu sözleşmenin elektronik ortamda teyit edilmesi ve sözleşme konusu siparişin bedelinin ödenmesi şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

6.6 SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeniyle sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir.

ALICI’nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine iade edilir.

6.7 ALICI’nin iş bu sözleşmedeki ödeme yükümünün herhangi bir şekilde gerçekleşmemesi halinde SATICI, tahsil edilemediği ürün bedelini, ürünün teslim günündeki fiyatı üzerinden ve sözleşmede öngörülen faiz oranları üzerinden işletilecek faizi ile birlikte tahsili amacıyla icra takibi başlatılabilir, alacak davası açılabilir ve diğer hukuki yollara başvurabilir.

MADDE 7 – CAYMA HAKKI

Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’in Cayma Hakki başlıklı 7.maddesi 4.firkası c bendine göre ; Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallarda tüketici cayma hakkini kullanamaz. Ayrıca tüketicinin, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmelerde cayma hakkı yoktur.

MADDE 8 – YETKİLİ MAHKEME

İs bu Sözleşmeden dolayı her türlü şikayet ve itirazlar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlara göre SATICI’nın ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemesi’ne yapılabilecektir.

 

 

TESLİMAT ŞARTLARI

 

1. Çiçekçi Dükkanı online sipariş edilen ürünlerin dağıtımını anlaşmalı olduğu yerel kurye firması ve ulusal kargo firmaları ile yapmaktadır. 

2. Kurye firması ile sadece Antalya şehiriçi'nde teslimat sağlanabilmektedir. Ana yerleşim yerleri ve ana güzergahlar dışında teslimat talebiniz varsa veya adresten emin değilseniz lütfen telefon ile ulaşarak bilgi alınız. Teslimat yapılmayacak adrese sipariş verdiyseniz en kısa zamanda bilgilendirileceksiniz ve tarafınıza işlem masrafları kesilip ücret iadesi yapılacaktır. Antalya içi kurye hizmeti verilen mahalleler şunlardır: Yenigöl, Altındağ, Bahçeli, Balbey, Barbaros, Bayındır, Çağlayan, Çaybaşı, Demircikara, Deniz, Doğuyaka, Dutlubahçe, Elmalı, Etiler, Fener, Gebizli, Gençlik, Güvenlik, Güzeloluk, Haşim İşcan, Kılınçarslan, Kırcamii, Kışla, Kızılarık, Kızılsaray, Kızıltoprak, Konuksever, Meltem, Memurevleri, Meydankavağı, Muratpaşa, Sedir, Selçuk, Sinan, Soğuksu, Şirinyalı, Üçgen, Tahılpazarı, Topçular, Tuzcular, Varlık, Yenigün, Yeşilbahçe, Yeşildere, Yıldız, Yüksekalan, Zerdalilik, Zümrütova, Arapsuyu, Gürsu,  Öğretmenevler, Siteler, Toros, Uluç, Uncalı, Ahatlı, Atatürk, Ayanoğlu, Baraj, Barış, Çankaya, Düdenbaşı, Emek, Erenköy, Fabrikalar, Fatih, Fevzi Çakmak, Gazi, Göksu, Gündoğdu, Güneş, Habibler, Hüsnü Karakaş, Kanal, Karşıyaka, Kazım Karabekir, Kuzeyyaka, Kültür, Kütükçüler, Mehmet Akif Ersoy, Özgürlük, Sütçüler, Teomanpaşa, Ulus, Yavuz Selim, Yeni Doğan, Yeni Emek, Yeşiltepe, Yükseliş, Zafer

3. Teslimat adresinin doğruluğundan müşteri sorumludur. Yanlış adres, adreste teslim alacak kişinin bulunmaması veya ürünün başka sebeplerden dolayı teslim edilememesi gibi hususlar Çiçekçi Dükkanı'nın sorumluluğunda değildir.

4. Ürünün alıcısı, ürünü kabul etmemesi Çiçekçi Dükkanı'nın sorumluluğunda değildir.

5. 3. ve 4.maddede belirtilen durumlarda ürün sipariş veren veya ürünün alıcısı tarafından teslimat tarihini takip eden gün boyunca Çİçekçi Dükkanı'nın çalışma saatleri içerisinde mağazadan teslim alınabilir, ürünün daha fazla bekletilmesi söz konusu değildir. Bu süreçte üründe bozulma, kuruma, şekil bozukluğu gibi durumlarda Çiçekçi Dükkanı'nın sorumluluğu yoktur. Böyle bir durum söz konusu olursa sipariş verenin para iadesi talep etme hakkı yoktur.  

6. Antalya içi bölgesi olarak tanımlanan adreslere kurye ile teslimat ücreti mesafeye göre değişkenlik göstermekte olup en yakın mesafe için 15,00 TL, kapsam dahilinde en uzak mesafe için 25,00 TL'dir. 

7. Ürünün kurye kaynaklı sebeplerden dolayı teslim edilememesi durumunda sorumluluk kurye firmasına ait olup iyi niyet esastır.

8. Kurye firmasından doğacak hukuki sorunlardan Çiçekçi Dükkanı mesuliyet kabul etmemektedir.

Liquid error: Could not find asset snippets/datePickerScript.liquid